hakkimizda


Kelimeler Sahneler = Okul.
Öncelikle kurucuları için sonrasında ise -umarız ki- okuyucuları için.
Kelimeler Sahneler sitesi; edebiyata son derece hâkim, edebiyat kuram ve teorilerini akademik düzeyde bilen yüksek bir edebiyat kültür ve bilgisine sahip kişilerden değil; acemi, öğrenmeye aç, amatör ruhlu, kitapların ve edebiyatın önemini görece geç fark etmiş kişilerce kurulmuş bir kitap blogudur.

Kelimeler Sahneler sitesi sert söylemlerde bulunmamayı düstur etmekle beraber maalesef ki Türk Edebiyat ortamının okuyucuyu ya çeviri kitaplara ya da -daha kötüsü- kitap okumamaya iten bir ortam haline geldiğini gözlemlemektedir.
Bu bağlamda; Kelimeler Sahneler sitesinin amacı hazırladığı testler, listeler, kitaplardan yaptığı alıntılar ve kitap yorumlarıyla - sosyal medyanın da gücünü kullanarak- insanlarda bir okuma dürtüsü uyandırabilmektir.

Kelimeler Sahneler sitesi; hayatımızın her alanına sirayet eden; kutuplaşmayı, gruplaşmayı, hizipleşmeyi ve ötekileştirmeyi reddeder.
Edebiyat gibi tanımı; "insanı anlama sanatı" olan bir alanda bunlar görmekten derin üzüntü duyar.
Kelimeler Sahneler sitesinde Albert Camus'nün Yabancı'sının yorumunun yanında Neil Gaiman yazısı görebilir; Yaşar Kemal - Yer Demir Gök Bakır kitap alıntısının hemen altında Stephen King'in son kitabının haberini okuyabilirsiniz.
Kelimeler Sahneler sitesi herhangi bir türe kutsallık ithaf etmediği gibi hiçbir türe de küçümseyici bir yaklaşımda bulunmaz. Türü, yazarının siyasi düşüncesi, dini, ırkı, cinsel eğilimi ne olursa olsun kaliteli sanat eserinin karşısında hayranlık ve saygıyla eğilir, onu okuyucularına ulaştırmak için yorulmaksızın çalışır.

Çünkü:
Kelimeler Sahneler yazarları bilir ki Türk Edebiyatı; Asurlar, Hititler, Lidyalılar, Romalılar, Selçuklular ve Osmanlılar'dan gelen eşsiz bir tarih ve -büyük bölümü genç olan- büyük bir nüfusa rağmen; Dünya Edebiyatı'na yön verecek eserler ve yazarlar çıkartamamaktadır.
Kelimeler Sahneler ekibi bunu; Edebiyatımızın gerçekçi ve fantastik olarak ikiye bölünmesine, gerçekçi edebiyatı okuyup-yazan, edebiyat teknik ve kuramını yüksek seviyede bilen insanların çizgi roman, manga, bilim-kurgu, fantezi vb. türleri hor görmesiyle beraber, gerçeküstü edebiyat okurunun ise ismini andığımız türleri son derece iyi bilip, hayal güçlerini en üst seviyede kullanmalarına rağmen klasikleri ve gerçekçi edebiyatı sıkıcı,yavan,üstten bakan,parmak sallayan bir edebiyat olarak görüp kendilerini; Yaşar Kemal, Tolstoy, Dostoyevski, Nâzım Hikmet, Hemingway, Charles Dickens gibi büyük yazarlardan mahrum bırakmasına bağlar.

Öz'de Kelimeler Sahneler sitesi: Gruplaşmalara, bölünmelere, tür temelli okumalara tepki olarak, memleket insanımıza  -ve kendi yazarlarına- kitap okumayı boş zamanlardan yapılan bir "hobi" yerine hayatın vazgeçilmez bir parçası haline getirmek amacıyla 2016 yılında kurulmuştur.
    BLOGGER YORUMLARI
    FACEBOOK YORUMLARI

0 yorum:

Yorum Gönderme