George Orwell - Hayvan Çiftliği Kitap Yorumu

George Orwell - Hayvan Çiftliği


Genel Bilgiler:

Yazar: George Orwell
Baskı: 47. Baskı
Yayınevi: Can Yayınları
Çeviri: Celal Üster
Sayfa sayısı: 152 SayfaAslında her şeyin farkındayızdır ancak yapabileceklerimizin ve sonucunda neler olacağının bir garantisi olmadığını düşünerek alışıla gelmiş düzende hayatlarımızı sürdürüp, yenilenmeden -yahut yenilmeden diyelim- tek düze hayatlarda ömrümüzü bitiriyoruz. Kitaba başladığımda çocukken izlediğim "Tavuklar Firarda" animasyon filmini hatırladım, sonları onlar gibi olacak diye düşünürken bana 21. yy 'ın en temel gerçeklerini gösterdi. Aslına bakarsanız kitabı almadan önce fazla abartıldığını düşündüğüm zamanlar olmuştu ancak okuduğumda, şuan ki dünya durumunu ve yaşadığımız şeyleri bu kadar iyi karikatürize edilmesine inanamadım. 
İnsanlığın geldiği nokta tam anlamıyla hayvanlar üzerinden anlatılıyor. Devrimler oldu, olmaya devam ediyor ve gelecekte de elbette olacaktır ancak insanlar asla değişmeyecek, düzelmeyecekler ve bu nedenle çoğumuz emekliliğimizi mezarda yaşayacağız... Herkesin en az 1 kere okuması gerektiğine inandığım bir kitap.


*Son olarak; Snowball' a kırgınlığım burada kalsın çünkü ben onu kitabın sonuna kadar çok bekledim.
Kitaptan bir bölüm:


George Orwell - Hayvan Çiftliği
Kitaptan altı çizilesi sözler:


-İnsan üretmeden tüketen tek yaratıktır. Süt vermez, yumurta yumurtlamaz, sabanı çekecek gücü yoktur, tavşan yakalayacak kadar hızlı koşamaz. Gene de tüm hayvanların efendisidir.

-Bütün hayvanlar eşittir ama bazı hayvanlar öbürlerinden daha eşittir.

-Snowball, "Bak yoldaş," demişti. "Senin onsuz edemediğin kurdele, köleliğin simgesidir. Özgürlüğün kurdelelerden çok daha değerli olduğunu kafan almıyor mu?"

-"Önder'e göre gerçek mutluluk, çok çalışmak ve yalın yaşamakta yatıyordu."

-"Yiğitlik yeterli değildir,"diye karşılık verdi Squealer."Sadakat ve itaat daha önemlidir.

-Bu arada çiftlik zenginleşmiş,ama her nedense hayvanların hayat koşulları değişmemişti; tabii domuzlarla köpekleri saymazsak.Tanıtım Bülteni:

İngiliz yazar George Orwell (1903-1950), ülkemizde daha çok Bindokuzyüzseksendört adlı kitabıyla tanınır. Hayvan Çiftliği, onun çağdaş klasikler arasına girmiş ikinci ünlü yapıtıdır. 1940'lardaki 'reel sosyalizm'in eleştirisi olan bu roman, dünya edebiyatında 'yergi' türünün başyapıtlarından biridir. Hayvan Çiftliği'nin kişileri hayvanlardır. Bir çiftlikte yaşayan hayvanlar, kendilerini sömüren insanlara başkaldırıp çiftliğin yönetimini ele geçirirler. Amaçları daha eşitlikçi bir topluluk oluşturmaktır. Aralarında en akıllı olanlar domuzlar; kısa sürede önder bir takım oluştururlar, devrimi de onlar yolundan saptırırlar. Ne yazık ki insanlardan daha baskıcı, daha acımasız bir diktatörlük kurulmuştur artık. George Orwell, bu romanında tarihsel bir gerçeği eleştirmektedir. Romandaki önder domuzun, düpedüz Stalin'i simgelediği açıkça görülecektir. Öbür kişiler bire bir belli olmasalar da, bir diktatörlük ortamındna olabilecek kişilerdir. Romanın alt başlığı Bir Peri Masalı'dır. Küçükleri eğlendirecek bir peri masalı değildir; ama roman, bir masal anlatımıyla yazılmıştır.
Google Plus ile Paylaş

Kelimeler | Sahneler

Kitaptan üreyen her şey.
    BLOGGER YORUMLARI
    FACEBOOK YORUMLARI

0 yorum:

Yorum Gönderme