Michael Ende - Momo Kitap Yorumu

         
Michael Ende - Momo Kitap Yorumu

Genel Bilgiler

Yazar : Michael Ende
Yayınevi : Kabalcı Yayıncılık
Çeviri : Leman Çalışkan
Sayfa Sayısı : 303
Bir Cümleyle Özet : Kısaca MOMO ya da zaman hırsızlarının ve çalınmış zamanı insanlara geri getiren çocuğun tuhaf öyküsü.


Bir gün gelecek ve insanlara artık zaman yetmeyecek. İşte bu zamanlarda "zaman biriktirme" hakkınız olsa ne yapardınız? Ancak insanlığın anlamadığı, zaman aslında biriktirdikçe yok olur. Fakat bunu anlayan kişiler sadece çocuklardır, bu çocukların içinde belki de en gizemli ve tuhaf çocuk usta dinleyici Momo’dur. 

Momo’nun en iyi yaptığı şey ise susup dinlemek. Evet doğru duydunuz ’’dinlemek’’. Momo o kadar iyi dinleyici ki dinlediği kişinin aklına parlak bir fikir/çözüm getiriyor ve insanlarının çalınmış zamanını geri getirmek ve dünyayı düzeltmek üzere savaşıyor. 

Momo bu kitapta zamanı çalan bir grup çeteyi yenmeye çalışıyor ve bu arada zamanın ne olduğunu öğretiyor.
Momo çoğu kişiye hitap eden macera dolu bir kitap. Sadece çocuklar için değil büyüklerinde okuyabileceği tavsiye ettiğim kitaplardan biri.

İyi okumalar.Kitaptan altı çizilesi sözler:

Sana bir akıl vereyim: Kendini fazla ciddiye alma...

...Zamanın bu garip kısalığı uzunluğu, o saat içinde yaşanan olaylara bağlıdır. 
Çünkü zaman, yaşamın ta kendisidir. Ve yaşamın yeri yürektir.

Sana şunu söyleyeyim Momo, hayatta en tehlikeli şey, gerçekleşmiş hayallerdir. 

Hele benimki gibi olursa! Artık hayal edecek hiçbir şeyim kalmadı.Tanıtım Bülteni:

Momo karşısındakileri, aptal insanların bile aklına parlak düşünceler getirtecek şekilde dinlerdi... Momo'nun yanında oynanan oyunlar başka hiçbir yerde oynanamazdı. Yaşanılan gün içinde çok büyük bir sır vardır. Bu büyük sır zamandır. Onu ölçmek için saatler ve takvimler yapılmıştır, ama bunlar hiçbir şey ifade etmez. Herkes çok iyi bilir ki, bazen bir saatlik süre insana ömür kadar uzun gelirken, bazen de göz açıp kapayıncaya kadar geçip gider. Çünkü zaman, yaşamın kendisidir. Ve yaşamın yeri yürektir. Bu gerçeği hiç kimse duman adamlardan daha iyi bilemezdi. Bir saatlik, bir dakikalık, hatta bir saniyelik yaşamın değerini hiç kimse onlar kadar iyi ölçemezdi. 

İnsanların zamanı üzerine planlar kuruyorlar, ince hesaplarla hazırlanmış planlar. Yaptıklarından kimsenin haberdar olmaması onlar için çok önemliydi. Büyük kente yerleşip halkın arasına karışırken hiç dikkat çekmemişlerdi. Hiç kimse farkına bile varmadan adım adım ilerliyor ve insanlara egemen oluyorlardı. Zamanınızı çalıyorlar sevgili dostlar, kendi istekleri uğruna sizi kandırıyor ve zamanınızı çalıyorlar... ama Momo ve çocuklar sizi uyarıyor... Ey İnsanlık, dinle ve anla!... Onikiye beş kaldı... Aç gözünü, tetikte ol... Hırsız çaldı zamanı. Okuyun ve anlayın... zamanınızı çalıyorlar Bitmeyecek Öykü ile çok sevilen Michael Ende'den efsaneleşmiş bir eser daha... Üstelik yine hem çocuklara hem de çocuk kalmaya uğraşan büyüklere...

Google Plus ile Paylaş

Kelimeler | Sahneler

Kitaptan üreyen her şey.
    BLOGGER YORUMLARI
    FACEBOOK YORUMLARI

0 yorum:

Yorum Gönderme