Süperman'e Öykünen Dev Robot


demir dev filmi, the iron giant
Teknik Bilgiler

Yönetmen: Brad Bird
Oyuncular: -
Seslendirenler: Vin Diesel, Jennifer Aniston, Christopher McDonald, Harry Connick Jr., Cloris Leachman
Tür: Animasyon, Bilim Kurgu, Aile, Dram
Yapım Yılı - Yeri: 1999 - ABD
IMDB:  8,0/10
Aslında yazının başlığını "Süperman'a Öykünen Dev Robot ve Anlamadıkları Her şeyi Ötekileştiren İnsanlar" koyacaktım fakat çok uzatmamak adına böyle yazdım.

Devli-robotlu-devasa yaratıklı filmlere bayılıyorum. Tür olarak; bilim-kurgu, fantastik ya da animasyon, hiç önemli değil! Yeter ki incelikli karakterler, güzel bir hikâye ve beni filme alacak orada yaşamamı sağlayacak tekniğe hakim akıcı bir anlatım olsun. Demir dev'de bu aradığım özelliklerin tümü mevcut.

İngiliz yazar Ted Hughes tarafından 1968 yılında yayınlanan The Iron Man kitabından çekilen filmin konusuna gelecek olursak; nereden geldiği belli olmayan ve Amerika'ya düşen devasa bir devle 9 yaşındaki Hogarth isimli bir çocuğun arkadaşlığını anlatıyor. 

Filmi iki şekilde izleyebilirsiniz: Ya bir çocuk filmi olarak ya da alt metinlerinde soğuk savaş dönemini, Amerikalıların uzaylı korkuları, karşılarındaki "şey"i belli bir kalıba sokamayınca onu hemen yok etmek isteyen insanların eleştirisini işleyen bir film olarak. Bana sorarsanız en güzeli yanınızda küçük bir/birkaç yaramazla beraber izlemek. Onlar filmin animasyonlarına ve filmdeki dev robota odaklansın sizse az evvel bahsettiğim alt metinlere.

Filmin bitimine 7-8 dakika kala final sahnesi sandığım sahne -spoiler olmaması açısında söyleyemiyorum- "böyle güzel bir filmin bu şekilde bir final yapmaması gerekirdi!" yorumunu yapmama vesile olsa da sonradan o sahnenin final sahnesini olmadığını anlayıp hayalimdeki gibi bir sonla biten filmin ardından buruk bir mutlulukla bakakaldım.

Filmin; birçok duygusal filmde hiçbir tepki vermeyen insanların bile ağladığı bir film olduğunu söyleyerek bu kısa yazımı bitiriyorum.
İzlemediyseniz mutlaka izleyiniz şiddetle tavsiye edilir.

Google Plus ile Paylaş

Kelimeler | Sahneler

Kitaptan üreyen her şey.
    BLOGGER YORUMLARI
    FACEBOOK YORUMLARI

0 yorum:

Yorum Gönderme