Lev Nikolayeviç Tolstoy - İnsan Ne ile Yaşar Kitap Yorumu

Lev Nikolayeviç Tolstoy - İnsan Ne ile Yaşar Kitap Yorumu


Genel Bilgiler:

Yazar: Lev Nikolayeviç Tolstoy
Yayınevi: Armoni Yayın
Çeviri: Savaş Kurt
Sayfa sayısı: 96 SayfaTolstoy okumak başta gözümü korkutsa da bunun farazi bir korku olduğunu bana kattıklarını gördükten sonra anladım. 
İnsana insanlığı anlatan, tek bir zümreye değil herkese hitap ederek yaşamı öğretmeyi hedeflemiş bir kitap olduğunu düşünüyorum. En güzel tarafı ise bunu, size bir şeyler öğretmek için parmak sallayan hoca mizacıyla değil nefis hikâyelerle, karakterlerle, eksiksiz bir kurguyla yapıyor oluşu. 

Herkesin giderek bencilleştiği, etrafına görülmez duvarlar ördüğü bu zamanlarda benlik bilincinden çıkıp ne ile yaşayabileceğimizi anlatan kısa hikayelerden oluşan herkesin kendine bir şeyler katabileceği, kendinizi ve çevrenizi sorgulayabileceğiniz, kesinlikle çocuklara büyüme evrelerinde okutulması gereken daha bilinçli bireyler yetişmesi için yol gösterici hikayeler barındıran yaş skalası olmayan eşsiz bir eser.

Aklımda en çok iz bırakanlar: 3 Soru, 3 Hakikat ve İnsana ne kadar toprak lazım? 


İnsan ne ile yaşar? 
Sevgi ile yaşar bence de...
Sizce?

Sevgi ile bol okumalar... 
Kitaptan bir bölüm:


Lev Nikolayeviç Tolstoy - İnsan Ne ile Yaşar Kitap Yorumu

Kitaptan altı çizilesi sözler:

- Şunu öğrendim ki, insan kendi çabasıyla değil sevgiyle yaşar.

- Önemli olan tek bir an vardır, o da şimdidir. En önemli an şuandır; Çünkü bir tek ona sözümüz geçer.
En önemli kişi yanında olan kişidir.
En önemli uğraş, yanında olan kişiye iyilik yapmaktır.
Zira bu, insanın yeryüzüne gönderilme gayesidir.

- İnsanlar tek başlarına nasıl mutlu olabileceklerini düşünmek yerine, yalnızca özlerinde varolan sevgiyle hayatta kalacaklarını öğrenmeliler.

- Unutma ki, hepimiz bir gün öleceğiz.


Tanıtım Bülteni:

Lev Nikolayeviç Tolstoy (1828-1910): Anna Karenina, Savaş ve Barış, Kreutzer Sonat ve Diriliş'in büyük yazarı, yaşamının son otuz yılında kendini insan, aile, din, devlet, toplum, özgürlük, boyun eğme, başkaldırma, sanat ve estetik konularında kuramsal çalışmalara verdi. Bu dönemde yazdığı öykülerde yıllarca üzerinde düşündüğü insanlık sorunlarını edebi bir kurgu içinde ele aldı. Tolstoy, insan sevgisi ve inanç konularını ustalığının bütün inceliğiyle işlerken, İnsan Neyle Yaşar? ile gerçek hayatı yansıtan tabloların içinde yeni bir ahlak anlayışını ortaya koydu.
Google Plus ile Paylaş

Kelimeler | Sahneler

Kitaptan üreyen her şey.
    BLOGGER YORUMLARI
    FACEBOOK YORUMLARI

0 yorum:

Yorum Gönderme