Fyodor Dostoyevski - Yeraltından Notlar Kitap YorumuGenel Bilgiler:

Yazar: Fyodor Dostoyevski
Yayınevi: İskele Yayın
Çeviri: Elanur Bahar
Sayfa sayısı: 140 Sayfa


Merhabalar, bir önceki dünya klasiklerinde başıma geleni biliyorsunuzdur. Okuması benim için en zor olan yazılar klasiklerdir. Ancak bunu bu zor kitapla atlattığımı ve daha fazla bilgilendiğimi de söyleyebilirim. Ben genellikle yayınevi ve çevirmene dikkat etmeden kitaplarımı seçerim ancak bundan sonra daha fazla dikkat edeceğime eminim çünkü aynı cümle her çevirmende farklılaşabiliyor. Kitabı tekrar farklı bir çevirmenden okuyacağıma eminim ancak şimdilik bu kitaptan ve çeviriden memnun kaldım.

Kitap iki bölüme ayrılmıştı; yeraltı ve notlar. İlk kısımda iç dünyasında olan bitenleri pervasız bir dille -kimsenin bu kitabı yayımlamayacağını düşündüğü için- içinden geldiği gibi rahat bir şekilde kendini ifade ederek yazmış. Ara sıra "baylar" diyerek hayali okurlarına seslenir bir tarzda yazsa da genellikle kitabın yayımlanmayacağı ve kimsenin okumayacağı düşüncesinden çıkamıyordu. Sürekli git geller yaşadığı fazlasıyla fark ediliyor. İlk bölümün beni çok yorduğunu söyleyebilirim. Okurken beynimin bütün hücrelerini hisseder olmuştum ki ikinci bölüme geçtim ve bu bölüm su gibi akıp gitti. 
Bu bölümde kendine dair bir hikayeden bahsetmeye başlıyor ve onu daha net anlama fırsatı yakalayabiliyorsunuz. Çocukluk arkadaşlarından, gençlik maceralarına, kadınlardan, arkadaşlarının onu küçümsemesine ve içinde bitmek tükenmek bilmeyen öc alma duygusuna...hikaye derinlerden izler barındırarak geçiyor. Son denilebilecek bir son bulamamam beni üzen noktalardan biri oldu. 


İnternette yorumlara bakarken fark ettim: "Umutsuz ruhumuzun sessiz çığlığı" demiş bir okuyucu bu roman için. Bence bu kitabı özetleyen en güzel cümle olmuş. Varoluşumuzun gerçekliğinden dem vurmak gibi sükunetimizin insanlara boyun eğmek sanılan zamanlarda, iç dünyamızla kavgamızda dile getirilemeyenlerin  geldiği nokta. Gerçeklikle yalnızlığın sevişerek yazıldığı bir kitap bu. Dostoyevski yalnızlığın anatomisini çizmiş satırlarında, aklın alabildiğince hür olduğu bir kitap olduğunu düşünüyorum.


Anlattıklarına inanmak veya inanmamak çok zor oldu. Sevecen bir insanken bir anda bunun tam tersi alaycı ve küçümseyici bir insana dönüşebiliyor. Ancak her kelimesi gerçekten çok anlamlı ve güzeldi. Dostoyevski bu kitapla kendini bana tekrar aşık eden bir yazar oldu. 

Herkese bol düşünceli okumalar...
Kitaptan bir bölüm:

Kitaptan altı çizilesi sözler:

Etrafınıza şöyle bir göz gezdiriniz! Gerçek hayat denilen şeyin ne olduğunu, nerede olduğunu bilmiyoruz bile! Kitaplarımızı, hayallerimizi elimizden alsalar, öylece ortada kalakalacağız.

"Dünya mı yıkılsın yoksa bir bardak çay mı içersin?" deseler... 
"Ben çayımı içtikten sonra dünyanın canı cehenneme" derdim.

Tembellik, bütün kusurların anasıdır.

Ben kötü bir insan değildim. Ne aksi bir adamım,ne de uysal biriyim. Ne alçağın biriyim,ne de namuslu,ne onurlu biriyim,ne bir kahramanım,ne de bir korkak. Ben hiçbir şey olamadım.

Yapabildiğim tek şey, sadece okumaktı. Kitaplar, büyük coşkular, zevkler, acılar veriyordu bana; bu nedenle onlardan çok faydalandığımı söyleyebilirim.
Tanıtım Bülteni:

Dostoyevski'nin "Rus çoğunluğunun hakiki insanı" dediği bir isimsiz kahramanın yalın ve karanlık düşünceleri... Edebiyat tarihinin en ünlü isimsizlerinden Yeraltı Adamı, insanların oradan oraya üşüşen karıncalara dönüştüğü St. Petersburg'un gri kaldırımlarında itilip kakılırken, yaşama isteğini yavaş ama emin adımlarla mutlak bir öç isteğiyle değiş tokuş eder. Yeraltı Adamı'nın bir devlet memuru olarak geçirdiği tekdüze günler, yanında bir türlü rahat hissedemediği arkadaşları ve hayattaki mutlak yalnızlığı, bıkkın bir öfke ve küçük, imkânsız pazarlıklarla gittikçe daha fazla lekelenir, ta ki kendisini bir arada tutan görünmez ipler yavaşça çözülmeye başlayana kadar. Yeraltından Notlar, yayımlandığı 1864 yılından beri öfke ve sessizliğin en güçlü manifestolarından biri olmuştur.

"Yeraltından Notlar, hakikati kanla haykırır."
-NIETZSCHE-

"Dostoyevski, gökle yer arasında asılı kalmıştır. Hem gök hem de yer tarafından etkilenmiştir."
-HENRI TROYAT-

Google Plus ile Paylaş

Kelimeler | Sahneler

Kitaptan üreyen her şey.
    BLOGGER YORUMLARI
    FACEBOOK YORUMLARI

0 yorum:

Yorum Gönderme