Chuck Palahniuk - Dövüş Kulübü Kitap Yorumu

Chuck Palahniuk - Dövüş Kulübü Kitap YorumuGenel Bilgiler:

Yazar: Chuck Palahniuk
Baskı: 17. Baskı
Yayınevi: Ayrıntı Yayınları
Çeviri: Elif Özsayar
Sayfa sayısı: 224 SayfaTitanik'ten sonra sanırım hemen herkesin izlediği 2. film Fight Club'tır. Başrollerini Brad Pitt, Edward Norton ve Helena Bonham Carter paylaştığı filmin kitabı, Dövüş Kulübü bana daha dolu geldi. Kitabı çekilen her film gibi bunda da filmde olmayıp kitapta olan bölümler vardı. Önce filmi izlemek kitabı okurken biraz "hım burayı hatırlıyorum" dedirtse de, çekilmeyen sahneleri okumak büyük zevk verdi. Sonunu bildiğim halde tekrar okuyabileceğim yani "Titanik misali" doyumsuz eserlerden biri olmuş denebilir. Kişisel okumalarım arasında beni en çok etkileyen hatta sitemizin yazarı Onur'un bana "yeraltı kızı" unvanını vermesine neden olan kısacası benim için çok değerli bir kitap Dövüş Kulübü. Eğer insan psikolojisi ve sokak kültürünün birleştiği aksiyon dolu kitapları seviyorsanız okumanızı öneririm.

Son zamanlarda trend şeyler kullanmayı ne kadar önemser olduk? Telefon markalarına, marka kıyafetlere, popüler mekanlarda vakit geçirmeye... İnsanlar için üretilen ancak birçoğumuzun uzun taksitler ödemek suretiyle alabileceği şeyler için çalışmaya başladık. Karakterimiz de böyle bir hayattadır olay bununla başlar ancak bunlarla beraber insani duyguları eksik kaldığı için tedavisini kanser destek gruplarına gitmekte bulur... İnsanlardan kendini soyutlayan, onun gibi destek gruplarında zaman geçiren, hayattaki amacı tartışılır genç kadınla tanışır. Biraz da son karakterimiz Tyler Durden'dan bahsedelim, karakterimizi ( karakterimiz diyorum çünkü onu adlandırabilecek bir sıfat yada isim inanın bulamadım ) bu hayattan bambaşka bir hayata sürüklüyor. Acının zevk verdiği, paranın öneminin olmadığı, ölüm korkusu duymadığı bir hayat... 
Chuck Palahniuk'un ilk eserlerinden olan ve filme uyarlanan bu kült eseri, herkesin içinde bir şeyler bulabileceğine inandığımdan hepinize öneriyorum.
Kitaptan altı çizilesi sözler:

Her gün işe gidiyorsun. Akşamları erken uyuyorsun. Ve bunun karşılığında aldığın tek şey koltuk takımı. Gerçekten acınası bir durumdasın.

Sevdiğimiz insanlar hakkında bilmek istemeyeceğimiz o kadar çok şey var ki..

Hangisi daha beter, cehennem mi, hiçlik mi?..

Güzel ve emsalsiz bir kar tanesi değilsin. Herkes gibi sen de o çürüyen organik maddeden yapılmasın.

Bütün umutlarınızı kaybetmek özgürlüktü.

Uykusuzluk böyledir işte. Kafandaki düşünceler bütün gece yayın yapar.

Reklamlar insanları gerek duymadıkları arabaların ve kıyafetlerin peşinden koşturuyor. Kaç kuşaktır insanlar nefret ettikleri işlerde çalışıyorlar; neden? Gerçekte ihtiyaç duymadıkları şeyleri alabilmek için.

Tanıtım Bülteni:

İstenmeyen yağlar. Pahalı, butik sabunlar. Maaş çekleri, güzel bir ev, zarif mobilyalar. Yalnızlık ve yabancılaşma. Tüketimin susmayan arsız çağrısı. Yalanlar ve yalanlar. Nefret ve öfke.

İlk kez yayımlandığı 1996'dan beri bir yeraltı klasiği olarak anılan Dövüş Kulübü, yeni binyılın eşiğinde geçen bir anti-ütopya öyküsünü anlatıyor. Yaşadığı hayattan nefret eden, ölüm düşüncesini saplantı haline getirmiş, insani yakınlığı kanser dayanışma gruplarında arayan genç bir adam. Aynı dayanışma gruplarının bir başka müdavimi, toplum kaçkını bir genç kadın. Ve Tyler Durden; yalanlar ve mutsuzlukla dolu bir dünyaya kendi yöntemleriyle saldıran yarı çılgın bir kurtarıcı, baştan çıkarıcı bir intikam meleği. Tyler'in felsefesine göre, tüketim kültürünün uyuşturucu etkisinden kurtulmanın yolu, fiziksel acıyla tanışarak yeniden doğmaktır. Çok geçmeden, gecenin geç saatlerinde bar bodrumlarında toplanan gizli bir dövüş kulübü ülkenin dört yanını saracaktır. Ama Tyler'in dünyasında sınırlara ve kurallara yer yoktur. Kendi bedenini örseleyen bir müritler ordusu, toplum düzenini ve konformizmi imha etmek üzere Tyler'in peşine takılır...

Chuck Palahniuk'un ilk romanı, tüketim kültürüne, hırs ve üstünlük duygusuna, güzellik idealine ve iş dünyasına zehir zemberek bir eleştiri yöneltiyor. Palahniuk, karanlık bir mizahla desteklediği güçlü ve çarpıcı üslubuyla, yaşadığımız dünyanın çirkin suretine ayna tutuyor. Son on yılın en özgün, en sarsıcı romanları arasında sayılan Dövüş Kulübü'nü Türkçe'ye kazandırmaktan sevinç duyuyoruz.

Google Plus ile Paylaş

Kelimeler | Sahneler

Kitaptan üreyen her şey.
    BLOGGER YORUMLARI
    FACEBOOK YORUMLARI

0 yorum:

Yorum Gönderme