Gary Small, Gigi Vorgan - Bir Psikiyatristin Gizli Defteri kitap yorumu

Gary Small, Gigi Vorgan - Bir Psikiyatristin Gizli Defteri kitabı


Genel Bilgiler:

Yazar: Gary Small- Gigi Vorgan
Baskı: 55. Baskı
Yayınevi: Ntv Yayınları
Çeviri: Duygu Akın
Sayfa sayısı: 336 SayfaAslında akıcı ilerleyen ancak teknik dili biraz sorun yaratabilecek bir kitap olduğunu fark etmem uzun sürmedi. Tıbbi dil konusunda hiçbir bilgisi olmayan birinin bu kitaptan zevk almasını beklemiyorum. Bazen beni yoran teknik satırlar vardı ancak fazla uzatmadan kesilebilmiş. 

Birbirinden bağımsız birçok hikâyenin  olduğu kitap, bir başucu romanı olarak okunabilir. Tabi, kim gece yarısı hiç tanımadığı birinin psikolojik sorununu okumak ister bilemiyorum. Ancak böyle bir ön yargım olmasına rağmen, beni dinlendiren bir kitap oldu. 

Kısa kısa Dr. Gary Small'ın hayatından parçaların bulunması ve genellikle vaka ile ilgilenilmesi bana bir Amerikan dizisi olan House MD. yi hatırlattı. Bu daha çok hoşuma gittiği için kitabı birkaç gün içerisinde bitirebildim. 
Aslında dikkatimi çeken durumlardan biri de genellikle Freud'dan alıntılar ve onun kuramlarından bahsediyor olması. Annem çocuk gelişimi dersleri aldığı dönemde Freud'dan sitem eder ve onun büyük bir kaçık olduğundan bahsederdi, derslerde aldığı notları gösterdiğinde, onun ileri yaşlardaki tutuculuğunun ve büyütülme/yaşam alanında ne kadar çok farklılığımızın olduğunu da öğrenmiş oldum. Ona göre Freud sapkın bir kaçık iken bana göre psikiyatri konusunda sözü dinlenilen ve sayesinde birçok psikolojik sorunu, çözmüş bir bilim insanı.

Bu tür psikoloji içeren yazıları beğeniyorsanız, gözünüzü korkutmadan alabileceğiniz bir kitap olduğunu düşünüyorum. Genellikle okuduğum yorumlarda da buna rastladım. Herkesin keyifle okuyabileceği bir kitap çıkmış ortaya..

Umarım en az benim kadar beğenirsiniz. Kitaptan bir bölüm:

Gary Small, Gigi Vorgan - Bir Psikiyatristin Gizli Defteri kitap alıntısıKitaptan altı çizilesi sözler:

"Görmezden gelinmek, alaya alınmaktan da kötü bir histi."

"Hata yapmaktan korkma. Benim en çok öğrendiğim zamanlar, 
hata yaptığım ve hatalarımdan döndüğüm zamanlardır."

"Anlamadığı şuydu ki karadayken bile denizde boğulmuş gibiydi."Tanıtım Bülteni:


Gerçek hikâyeler kurgudan çok daha tuhaftır, Dr. Gary Small da bunu gayet iyi biliyor. Psikiyatriyle ve insan beyni üstüne çığır açıcı araştırmalarla geçen otuz yıl içinde Dr. Small pek çok şey görmüş. Şimdi ofisinin kapılarını açmaya ve kariyerinin en gizemli, ilginç ve tuhaf hastalarını anlatmaya hazır.

Bu kitap bir psikiyatristin zihnine ve onun giderek gelişim gösteren mesleki yaşamına yapılan aydınlatıcı bir yolculuk. Aynı zamanda bu branşın ve daha önce görülmemiş, tanısı koyulmamış çeşitli akıl hastalıklarının perde arkasına da bir bakış… Kitabı okurken kendinizi, bizi insan yapan şaşırtıcı tuhaflıklar üstüne düşünürken bulacaksınız.

Sıkça komik, kimi zaman trajik ve daima etkileyici Dr. Small, sizleri kariyeri içinde Boston'un kalabalık acil servis koridorlarından başlayıp ülke elitlerinin multimilyon dolarlık kayak localarına dek uzayan bir geziye çıkarıyor. Bu gezi sırasında birbirinden tuhaf gerçek karakterleri anlatırken, bir yandan da esrarengiz histerik körlükle, penisinin küçüldüğüne inanan bir adamla, gizli sürdürülen çifte hayatlarla ve ürkütücü derecede psikotik romantik arzularla baş ediyor. Akıl hocası kendi hastası olduğunda Dr. Small'un kariyeri ve kişisel hayatı tam bir döngüyü tamamlıyor ve Small'un kimsenin zihinsel araştırmanın ötesinde olmadığını anlamasını sağlıyor; kendisinin bile...
Google Plus ile Paylaş

Kelimeler | Sahneler

Kitaptan üreyen her şey.
    BLOGGER YORUMLARI
    FACEBOOK YORUMLARI

0 yorum:

Yorum Gönderme