Dünya Teknolojisini Yönlendiren Rekabet: Steve Jobs vs Bill Gates
steve jobs gibi düşünmek kitap


Sıkça söylenen bir laftır: "Dostlarını yakın, düşmanlarını daha yakın tut." Jobs ile Microsoft'un efsanevi kurucu ortağı Bill Gates arasındaki ilişki her zaman çok enteresandı. İkisi de kariyerlerine 1970'lerin ortalarında başlayan bu iki adam ticari alanda kıyasıya rakipti ve birbirlerine zıt kişiliklere sahipti. Özellikle Jobs hem bir şirket olarak Microsoft'a hem de Gates'in şahsına çok sert saldırılarda bulunurdu. Ancak zamanla aralarında, birbirlerinin yaptıklarına yönelik saygıdan ötürü, gönülsüz de olsa bir dostluk filizlendi.

Aslında ikisi işlerine müthiş farklı açılardan yaklaşıyordu. Jobs bilgisayarlara bireyselliği özgür kılmanın bir yolu
olarak bakarken Gates onları iş yapma aracı ve ticareti sürükleten bir güç olarak görüyordu. Ancak her ikisi de diğeriyle iş birliği yaparak daha güçlü olacaklarının farkındaydı. Mesela 1982'de Jobs, IBM'in PC'si için işletim sistemini üreten Microsoft'u Mac için bir hesap tablosu, veritabanı ve grafik programı yapmaya ikna etti.


microsoft, appleMicrosoft ticari başarıda öne fırladığında aralarındaki ilişki daha da zorlaştı. Apple'ın Microsoft'a Word ve Excel gibi hayati yazılımlarına, Microsoft'un Apple'a ihtiyacı olduğundan daha çok ihtiyacı olması, Jobs için hayli gurur kırıcı olmuştur herhalde.

Jobs, Gates'e karşı birtakım hayali kaba kişisel saldırılarda bulundu. Bir keresinde onun "gençliğinde bir kez asit alsa
ya da ashram'a gitmiş olsa daha açık kafalı" biri olacağını ileri sürmüştü.

Ancak 1997'de Jobs manevi evine döndükten sonra Gates, Apple'ın geri dönüşünde önemli bir rol oynayacaktı. Endüstrinin büyük kısmı şirketin iyi günlerinin artık geçmişte kaldığını düşünürken, Microsoft 150 milyon dolar değerinde Apple hissesi satın aldı ve Mac için ürün geliştirmeyi sürdürmeyi kabul etti. Jobs takdir duygularını açıkça dile getirdi: "Bence bu sayede artık dünya daha iyi bir yer."

Nihayetinde, onlarınki kaybedeni olmayan bir savaştı. Her ikisi de 1970'lerden beri dünyayı kasıp kavuran teknolojik devrimin hayati bir parçası kabul ediliyor.

Jobs öldükten sonra Gates şunları söyledi: "Steve ile ben neredeyse 30 yıl önce tanıştık ve hayatlarımızın yarısından uzun bir dilim süresinde iş arkadaşı, rakip ve dost olduk. Dünya Steve gibi büyük etkide bulunmuş insanları ender görür, yaptıklarının etkisi nesillerce hissedilecek"


Steve Jobs, Bill Gates

Not: Yazı özettir. Tamamı için alıntı yapılan kitabı alabilirsiniz.
Kitap: Steve Jobs Gibi Düşünmek
Yayınevi: NTV
Çevirmen: Kutlukhan Kutlu
Google Plus ile Paylaş

Kelimeler | Sahneler

Kitaptan üreyen her şey.
    BLOGGER YORUMLARI
    FACEBOOK YORUMLARI

0 yorum:

Yorum Gönderme