Connie Palmen - Arkadaşlık Kitap Yorumu

Connie Palmen - Arkadaşlık Kitap Yorumu

Genel Bilgiler:

Yazar: Connie Palmen
Yayınevi: Ayrıntı Yayınları
Çeviri: İlknur İgan
Sayfa: 246 SayfaÖzlemle okuduğum bir roman olduğunu söyleyerek başlamak istiyorum. Beni geçmişime götürüp geleceğimde bıraktı. Okurken, onunki kadar saf ve benzersiz sevmek istedim. Konusu beni içine aldı ve bunu uzun zamandır bir romanda yakalayamamıştım. Tabiki dış faktörlerin etkili olduğu dönemden her zaman geçiyoruz. Umarım okuduğunuzda en az benim kadar hoşnut kalırsınız. 

Kitabı fuardan aldığımda yayından kaldırılacaklar arasından özensizce sadece ismine bakarak almıştım ancak şuan üzülüyorum. Çünkü her insanın hayatında bir Kit var olmalı... 

Konusuna gelecek olursak; Kit'in 10 yaşlarından başlayıp, ergenliğini, gençliğini ve kadınlığını yani kendini tanıma aşamalarını ve bu süreçte her zaman yanında olan arkadaşı Ara'yı anlatıyor. Kit ilk okulda biraz haşere bir çocuk olmasına rağmen ders notları ortalama, ancak Hollandacası öğretmenlerinin gözünde baya iyi seviyedeydi. Normal bir aileden geliyordu. 3 erkek kardeşi, ev hanımı bir annesi ve onlar için canla başla uzun mesailerde çalışan babasıyla sevgi dolu bir evde büyüyen bir çocuktu. Sevdiği insanlara aşırı değer vermesi beni ona çekti sanırım. Onun hayatında ara sıra kendimi bulduğum da oldu. Ara' yla ilişkisi ve onların dostluğunun eşsizliğini anlatacak kelime bulamıyorum. Okuduğunuzda keşke bu kadar güzel seven bir dostum olsa diyebileceğinize eminim.Kitaptan bir bölüm:

Connie Palmen - Arkadaşlık alıntıKitaptan altı çizilesi sözler:

1. Kibir
2. Cimrilik
3. İffetsizlik
4. Kıskançlık
5. Ölçüsüzlük
6. Öfke
7. Tembellik
" Yüreğini bir şeye bağlamak" bunların arasında yoktu. ( Ancak 8. büyük günah bu olmalıydı.)

"Yazı masamın sol yanında psikoloji notlarım, sağ yanında felsefe notlarım duruyordu. 
Soldaki notlarda açlık dediğim şeye, sağdakiler ihtiyaç diyordum."

"Niçin bana güvensizlik duymadan sevemedin beni?"
" O zaman sen beni sevemeyeceğin için canım," dedi.Tanıtım Bülteni:

Connie Palmen, Hayatın ve Aşkın Yasaları’nda olduğu gibi Arkadaşlık’ta da sorularını yaşamın temel karşıtlıklarına ulaşma serüveni içinden soruyor. Bu yolculuk, zorlayıcı ve can yakıcı yüzleşmeleriyle okuyucuyu da kendi beniyle bir kez daha tanışmaya, ‘içindeki’ ve ‘dışındaki’yle keskin bir ışık altında karşılaşmaya sürüklüyor.
İki kadının, çocukluğun gizemli dünyası içinde başlayan arkadaşlık ilişkisini olgunluk çağlarına varan bir süreç boyunca anlatırken; okuru da birey oluşun bazen uçurucu, bazen ürkütücü yanlarıyla yüzleştiriyor. Suçluluk duygusunun aşırı kilolara, sevmenin alkolle akrabalığa nasıl dönüştüğünü dile getiriyor.
Arkadaşlık, karşıtlıklar ve bunların çekim gücü üzerine bir roman. Beden ile ruh arasındaki gerilimli ve çekici ilişkiye, bağlanma korkusu ve aidiyet eğilimine, saplantılara, iptilalara ve insanın kendi özgürlük isteğine yüreklice bakma cesareti ve gördüklerini anlatma becerisi var Palmen’de.
Özgünlük/sıradanlık, intikam/suçluluk/iptila, ideal/gerçek, alkol/beden/zihin, aidiyet/özgürlük, simbiyoz/kopuş, aile/ kader/ölüm üzerine düşünceler, Arkadaşlık’ın anlatı örgüsünü oluştururken bazen canımızı yakarak, bazen ruhumuzu sağaltarak içimize işliyor.
Connie Palmen, ‘zihinsel uyarılmanın da bedensel uyarılma kadar heyecan verici’ olduğuna bizi inandırıyor.
Google Plus ile Paylaş

Kelimeler | Sahneler

Kitaptan üreyen her şey.
    BLOGGER YORUMLARI
    FACEBOOK YORUMLARI

0 yorum:

Yorum Gönderme