Chuck Palahniuk - Çarpışma Partisi

Chuck Palahniuk - Çarpışma Partisi
Genel Bilgiler: 

Chuck Palahniuk - Çarpışma Partisi 
Ayrıntı Yayınları
2. basım 2010
İngilizceden çeviren: Funda UncuYedi Bela Casey'in dilden dile dolaşan hikayesi diye başlayan kitapta, Chuck un yine çılgın fikirlerinden biri olan bu roman Amerikanın yürüyen kabusu Öğğk Casey nin çocukluğundan başlayarak mide bulandırıcı hayatından bahsediliyor. 

Ona Öğğk denmesinin nedenini de buradan anlayabiliyoruz, zeki olmasa da uyanık ve hayatın gerçeklerini farklı bir şekilde bulmaya çalışmasıyla dikkat çeken kahramanımızın aşk hayatı da kendi hayatı gibi tiksinç ve zorlayıcıdır bunlara birlikte hikayenin devamında kasabadan büyük şehre gelen Öğğk Casey "arabalarla yapılan Dövüş kulübü" denebilecek Çarpışma partisine katılması ve sıra dışı hayatına yeni olaylarla devam etmesi anlatıyor. 
Chuck un her zamanki uzlaşmasız tavrıyla birlikte akıcılığı olan ve birden çok kişinin anlattığı romanı okumaktan zevk alacağınızı düşünüyorum.  Kitaptan bir bölüm:


Chuck Palahniuk - Çarpışma Partisi kitaptan bir bölümKitaptan altı çizilesi sözler:


**Onu herkes farklı anlatıyor. Biri, " Yedi Bela Öğğk Casey aslında kötü biri değil; sadece dünyada sahici bir şeyler bulmaya çalışıyor" diyor.
**Hiç birimiz bu akşamki kadar genç olmayacağız.
**yarınki geleceğiniz dünküyle aynı olmayabilir.
** yeterince insan bir yalana inanırsa, o artık yalan olmaktan çıkar.
**hayatım değersiz ve sıkıcı olabilir ama en azından benim hayatım; fabrikada üretilmiş, ikinci el, kalitesiz bir hayat değil.


Tanıtım Bülteni:

Onu herkes farklı anlatıyor. Biri, “Yedi Bela Öğğk Casey aslında kötü biri değil; sadece dünyada sa-hici bir şeyler bulmaya çalışıyor” diyor.Onu etkileyici ve olağanüstü bulanlar kadar onun iğrenç, korkutucu, hatta katil olduğunu düşünenler de var. Peki kim bu Öğğk Casey denen adam?Chuck Palahniuk’un, her zaman olduğu gibi, bir öncekinden daha çılgın bu romanı bir anlamda sözel kişisel tarih. Amerika’nın başına bela kesilip, yürüyen ve konuşan bir kitle imha silahına dönüşen iğrenç mi iğrenç bir tipin, Yedi Bela Öğğk Casey’nin, hayatına giren ya da girmeyip şöyle bir kenarından geçen bir sürü insanın sözlü anlatımıyla, kimsenin hayal bile edemeyeceği eylemlerine tanık oluyoruz.Öğğk Casey daha küçük yaşta, koklayarak ve tadarak olaylar ve kişiler hakkında çok şey söylemek gibi olağanüstü özelliklere sahiptir. Doğduğu Middleton kasabasının çölünde hayvan yuvalarına kolunu ya da bacağını sokarak kendine kuduz bulaştırır. Çok zeki olmasa bile uyanıktır ve hayatın kanlı, canlı gerçekliğine herkesten farklı yaklaşır. Dolayısıyla yaşadığı aşk bile şiddetli, tiksindirici ve zorlayıcıdır. Elbette, seksidir de. Büyük şehre taşındığında “arabalarla yapılan Dövüş Kulübü” diyebileceğimiz Çarpışma Partisi’ne katılır ve sıra dışı olaylar yaşanmaya devam eder…Kısacası, roman boyunca yine rahatsız olacaksınız. Bu kitapta, insanların sıradan hayatlarındaki günlük tecrübelerine gizlenmiş aşırılıklar öyle açık, net ve sansürsüz anlatılıyor ki, zaman zaman utanacak, iğrenecek ve dehşete düşeceksiniz. Ama sonunda her zamanki gibi, aklın sınırlarını zorlayan bir yazarı okumanın verdiği mutlulukla hınzır bir gülümseme yayılacak yüzünüze.
Google Plus ile Paylaş

Kelimeler | Sahneler

Kitaptan üreyen her şey.
    BLOGGER YORUMLARI
    FACEBOOK YORUMLARI

0 yorum:

Yorum Gönderme